Rok 2020 i 2021 - Capoeira w czasach pandemii

2021-08-27

Pomimo pandemii nie zawiesiliśmy naszej działalności i w ograniczonym zakresie trenowaliśmy przez cały czas. Jak mówi znane powiedzenie: kto chce, szuka sposobu, kto nie chce – szuka wymówek… Podczas pierwszego lockdownu prof. Alegria prowadziła treningi online, zapraszając do ich poprowadzenia swoich przyjaciół z różnych stron świata. Treningi poprowadzili: prof. Cachorro (Unicar Wrocław), est. Pintado (Beribazu), cm Caranguejo (Meia Lua Inteira – Hamburg), prof. Fuguetinho (Unicar Kraków).

Odbywały się również lekcje portugalskiego online, które zgromadziły sporą grupę chętnych zarówno z naszej grupy, jak i z całej Polski.
lekcje portugalskiego online

Podczas lockdownu popularne stały się również spotkania online w formie treningów lub rozmów. Professora Alegria została zaproszona do wspólnego treningu na Instagramie z prof. Thiago Santos z Portugalii. Obserwujący mogli przyłączyć się do treningu lub ukryci za ekranem wcinać chipsy 😉

Mestre Orelha z Arembepe BA zaprosił prof. Alegrię do rozmowy online na temat Capoeiry w Polsce, jej doświadczeń w Brazylii, i miejsca kobiet w Capoeirze.

Wielkim sukcesem okazał się obóz letni w Dźwirzynie. Do ostatniej chwili nie było pewne, czy będzie można zorganizować wyjazd. Pomimo tego na obozie finalnie było prawie 100 osób. Treningi prowadzili Mestre Bailarino, est. Banana (Unicar), instr. Gata Amarela (ICR Berlin), prof. Alegria, aluno Mingau, monitor Malandro (forro), Marta Podogrodzka (joga) i Henryk Rajs (akrobatyka). Dodatkowo Maciej Łukowski poprowadził zajęcia bębniarskie i zajęcia z techniki Feldenkraisa. Na koniec obozu odbył się pokaz wszystkich aktywności.

Od września wróciliśmy do regularnych treningów, i udało się zorganizować odwołaną w marcu ceremonię Batizado i Graduacao. Festiwal odbył się w dniach 16-18 października, a treningi poprowadzili Mestre Bailarino, CM Cajuero, CM Chocolate i monitor Malandro.

Koniec roku przyniósł spektakularne sukcesy naszych uczniów – Mikołaj Adamczyk wygrał zawody Capoeira w Gnieźnie, a Szymon Lipiński zajął 3 miejsce. Zawody organizowało Centrum Capoeira Gniezno 24 października, a udział wzięło około 40 zawodników.

zawody Gnieznozawody Gniezno

Obóz zimowy niestety z powodu kolejnego lockdownu się nie odbył, ale treningi stacjonarne odbywały się w Józefosławiu przez cały czas, a ferie były wypełnione Capoeirą, Maculele i treningami motorycznymi od rana do wieczora. Treningi online prowadził przez cały czas Mestre Bailarino.

Efektem globalnego lockdownu były między innymi zawody online, stworzone przez World Capoeira Federation. Nasz uczeń Michał Wolniak (Mingau) wziął w nich udział, i po emocjonujących rozgrywkach zajął II miejsce na świecie w swojej kategorii wagowej, pokonując między innymi zawodników z Azerbejdżanu i Brazylii. O sukcesie Michała pisała lokalna prasa, mieliśmy również okazję zaprezentować się w programie ”Dzień Dobry TVN”.

zdjęcie z wystąpienia w dzień dobry tvn Michał Wolniakzdjęcie z wystąpienia w dzień dobry tvn Michał Wolniak

6 czerwca 2021 pojechaliśmy ekipą 5 osób na dziecięce zawody CAPOLANDIA V do Piły, zorganizowane przez grupę Capoeira Brasil. Nasi podopieczni wywalczyli 2 złote medale (Dominika Cichocka kat. 13-15 lat i Mikołaj Adamczyk kat. 9-12 lat) oraz jeden brązowy (Malwina Adamczyk kat. 9-12 lat).

Dominika Cichocka 1 miejsce kat. 13-15 lat - zawody CapolandiaMalwina Adamczyk 3 miejsce kat. 9-12 lat - zawody CapolandiaMikołaj Adamczyk 1 miejsce kat. 9-12 lat - zawody Capolandiazdjęcie z zawodów capolandiazdjęcie z zawodów capolandia

W dniach 26.06-05.07.2021 odbył się kolejny Obóz Letni grupy warszawskiej, ale to wydarzenie opiszemy w kolejnym poście 😊