Professora Alegria jest najbardziej utytułowaną kobietą Capoeiry w Polsce. Zaczynała od teatru ulicznego i alternatywnego – odnalazła Capoeirę, która odmieniła jej życie.
Żyje marzeniami, z których kreuje rzeczywistość. Kocha ciężkie treningi. Capoeirę trenuje od początku 2000 roku co sprawia, że jest najdłużej trenującą kobietą w Polsce. Po skończeniu studiów na warszawskiej Akademii Teatralnej pracowała w Teatrze AKT oraz w OPT Gardzienice, szukając żywej relacji aktora z widzem przede wszystkim poprzez ekspresję ciała. Jednak nie teatr okazał się jej drogą. Zobaczyła w TV Capoeirę – i to była miłość od pierwszego wejrzenia. Gdy tylko otworzyła się w Warszawie pierwsza grupa, pognała na trening – i została w magicznym świecie Capoeiry.
Zaczynała treningi w grupie Beribazu pod okiem instr. Andre Reis. Od 2001 grupę prowadził Mestre Jorge Luiz oraz profesora Ju. W 2008 roku, po wyjeździe Mestre Jorge z Polski, zdecydowała się przejść do grupy Mestre Bailarino.
Prowadzi Grupę International Capoeira Raiz w Warszawie i okolicach. Motywuje i mobilizuje młodych adeptów Capoeiry. Rozpala w nich potrzebę grania i wspólnego spędzania czasu, równocześnie jednocząc grupę, która stała się dla siebie rodziną. Uwielbia pracę z młodzieżą. Jak mówi, Capoeira jest płynnością, ruchem, działaniem, interakcją i dialogiem. Jest szacunkiem do drugiego człowieka, do jego słabości. Jest przezwyciężaniem własnych granic, zarówno tych fizycznych jak i psychicznych. To wszystko przekazuje swoim uczniom.
Stopień Professora dostała w 2014 roku w Berlinie z rąk Mestre Bailarino jako pierwsza Polka.
Dzięki Capoeirze zjeździła sporą część Świata. W Brazylii, skąd wywodzi się Capoeira, była już 13 razy, podróżując głównie do mekki Capoeiristów – Bahia. Trenowała i grała Regional, Angolę, Capoeirę uliczną, szła wszędzie, gdzie grał berimbau. Poza Brazylią uczestniczyła i prowadziła warsztaty w Niemczech, Czechach, Portugalii, Serbii, Anglii, Norwegii, Holandii, USA, Hiszpanii,we Włoszech i na Ukrainie.
Prowadziła projekty społeczne z młodzieżą z trudnych środowisk, była choreografem w tanecznych programach TV i serialach. Od 2009 roku organizuje letnie i zimowe obozy Capoeiry, festiwale, warsztaty oraz pokazy.
O jej życiu powstał w 2019 roku odcinek filmu dokumentalnego dla CANAL+ pt. Twardzielki – o kobietach trenujących sztuki walki. Jest również ambasadorką Jasnej Strony Mocy – portalu o sportowcach-weganach. Brała udział w spotach reklamowych i teledyskach.
W 2011 roku wygrała zawody grupy Capoeira Brasil w Eindhoven (Mestre Tayson).
W 2014 roku zajęła 3 miejsce wśród kobiet-professorów na evencie Mestre Itapoan Ginga Sem Limite, będąc tam jedyną zawodniczką spoza Brazylii.
Poza Capoeirą jej pasją jest rozwój osobisty oraz od zawsze sport – startowała w biegach (5,10 km oraz maraton), w maratonach MTB i XC, biegach z przeszkodami (Runmageddon). Od 2015 roku z sukcesami na arenie polskiej i międzynarodowej trenuje i startuje w zawodach w kickboxingu w formułach planszowych oraz K1 i Low Kick.
Stara się być inspiracją dla młodych ludzi i na własnym przykładzie pokazać, że wszystko jest możliwe, jeśli się na to odpowiednio ciężko pracuje.