O grupie

Grupę International Capoeira Raiz stworzył w 2007 roku Mestre Bailarino wraz z grupą swoich portugalskich uczniów. Następnie do grupy przyłączyło się grono Capoeiristas z Polski, później Ukrainy i innych krajów. Obecnie ICR zrzesza około 1500 uczniów w samej Europie, a grupa ma swoje sekcje w Portugalii, Niemczech, Polsce, Anglii, Czechach, Hiszpanii i na Ukrainie. Warszawska grupa ICR powstała z inicjatywy Professory Alegrii, która w 2008 roku jeszcze jako aluna opuściła grupę Beribazu, w której trenowała od początku swojej przygody z Capoeirą. Przyłączyła się wraz ze swoimi uczniami do grupy Raiz dnia 13 stycznia 2009 podczas warsztatów Capoeiry w Chemnitz.Mestre Bailarino

Mestre Bailarino

Mestre Bailarino urodził się 25 lipca 1969 roku w Sao Gonzalo, Rio de Janeiro.

Z Capoeirą zetknął się po raz pierwszy poprzez swojego kuzyna w 1976 roku. Trenować zaczął w 1980 roku u Mestre Travassos. W 1988 roku otworzył swoją pierwszą akademię Capoeiry i zaczął pracę jako instruktor. W 1991 roku rozpoczął pracę w Policji, przez co miał mniej czasu na treningi. Jego kolejnym mistrzem i mentorem został Mestre Bocka (Jorge Leite).

W 1992 roku, w wieku 23 lat dostał tytuł mestre od Mestre Travassos.

W 1993 roku za namową Mestre Alexandre Batata wstąpił do grupy Muzenza.

W 1999 zdecydował się na nowy krok w życiu, wystąpił z Policji i poleciał do Europy. Pierwsze lata spędził prowadząc treningi w kilku miastach w Portugalii, gdzie organizował duże eventy i zostawił kilkuset uczniów. Następnie mieszkał przez jakiś czas w Anglii i Hiszpanii, aby ostatecznie osiąść w 2006 roku Berlinie.

W 2007 roku Mestre Bailarino założył własną grupę International Capoeira Raiz, która obecnie ma swoje oddziały w Portugalii, Polsce, Niemczech, Czechach, Hiszpanii i na Ukrainie.Contramestra Alegria (Dominika Rembelska)

Professora Alegria

Professora Alegria jest najbardziej utytułowaną kobietą Capoeiry w Polsce. Zaczynała od teatru ulicznego i alternatywnego – odnalazła Capoeirę, która odmieniła jej życie.

Żyje marzeniami, z których kreuje rzeczywistość. Kocha ciężkie treningi. Capoeirę trenuje od początku 2000 roku co sprawia, że jest najdłużej trenującą kobietą w Polsce. Po skończeniu studiów na warszawskiej Akademii Teatralnej pracowała w Teatrze AKT oraz w OPT Gardzienice, szukając żywej relacji aktora z widzem przede wszystkim poprzez ekspresję ciała. Jednak nie teatr okazał się jej drogą. Zobaczyła w TV Capoeirę – i to była miłość od pierwszego wejrzenia. Gdy tylko otworzyła się w Warszawie pierwsza grupa, pognała na trening – i została w magicznym świecie Capoeiry.

Zaczynała treningi w grupie Beribazu pod okiem instr. Andre Reis. Od 2001 grupę prowadził Mestre Jorge Luiz oraz profesora Ju. W 2008 roku, po wyjeździe Mestre Jorge z Polski, zdecydowała się przejść do grupy Mestre Bailarino.

Wraz z prof. Cascao prowadzi Grupę International Capoeira Raiz w Warszawie i okolicach. Motywuje i mobilizuje młodych adeptów Capoeiry. Rozpala w nich potrzebę grania i wspólnego spędzania czasu, równocześnie jednocząc grupę, która stała się dla siebie rodziną. Uwielbia pracę z młodzieżą. Jak mówi, Capoeira jest płynnością, ruchem, działaniem, interakcją i dialogiem. Jest szacunkiem do drugiego człowieka, do jego słabości. Jest przezwyciężaniem własnych granic, zarówno tych fizycznych jak i psychicznych. To wszystko przekazuje swoim uczniom.

Stopień Professora  dostała w 2014 roku w Berlinie z rąk Mestre Bailarino jako pierwsza Polka.
Dzięki Capoeirze zjeździła sporą część Świata. W Brazylii, skąd wywodzi się Capoeira, była już 13 razy, podróżując głównie do mekki Capoeiristów – Bahia. Trenowała i grała Regional, Angolę, Capoeirę uliczną, szła wszędzie, gdzie grał berimbau. Poza Brazylią uczestniczyła i prowadziła warsztaty w Niemczech, Czechach, Portugalii, Serbii, Anglii, Norwegii, Holandii, USA, Hiszpanii,we Włoszech i na Ukrainie.

Prowadziła projekty społeczne z młodzieżą z trudnych środowisk, była choreografem w tanecznych programach TV i serialach. Od 2009 roku organizuje letnie i zimowe obozy Capoeiry, festiwale, warsztaty oraz pokazy.

O jej życiu powstał w 2019 roku odcinek filmu dokumentalnego dla CANAL+ pt. Twardzielki – o kobietach trenujących sztuki walki. Jest również ambasadorką Jasnej Strony Mocy – portalu o sportowcach-weganach. Brała udział w spotach reklamowych i teledyskach.

W 2011 roku wygrała zawody grupy Capoeira Brasil w Eindhoven (Mestre Tayson).

W 2014 roku zajęła 3 miejsce wśród kobiet-professorów na evencie Mestre Itapoan Ginga Sem Limite, będąc tam jedyną zawodniczką spoza Brazylii.

Poza Capoeirą jej pasją jest rozwój osobisty oraz od zawsze sport – startowała w biegach (5,10 km oraz maraton), w maratonach MTB i XC, biegach z przeszkodami (Runmageddon). Od 2015 roku z sukcesami na arenie polskiej i międzynarodowej trenuje i startuje w zawodach w kickboxingu w formułach planszowych oraz K1 i Low Kick.

Stara się być inspiracją dla młodych ludzi i na własnym przykładzie pokazać, że wszystko jest możliwe, jeśli się na to odpowiednio ciężko pracuje.Professor Cascão

Professor Cascão

Professor Cascão z Capoeirą związany jest od 2000 roku. Od początku jako członek nieformalnej wrocławskiej grupy istniejącej pod nazwą "Capowrocek". W 2003 roku, po przyłączeniu się "Capowrocka" do mającej swoją siedzibę w Berlinie grupy "I.U.N.A. de Capoeira", działającej pod kierownictwem mestre Saulo, otrzymuje swój pierwszy stopień uczniowski - corda verde/amarelo.

Uczestnik oraz współorganizator wielu warsztatów, festiwali i obozów capoeira. Jest współodpowiedzialny za stworzenie i rozwój sekcji na terenie Dolnego Śląska. Między innymi w Wałbrzychu, Legnicy, Lubinie, Jeleniej Górze, a także we Wrocławiu.

W 2006 roku decyzją Mestre Saulo oraz Mestre Rui Henrique otrzymuje swój pierwszy stopień instruktorski. W roku 2012, po rozpadzie polskiego oddziału grupy I.U.N.A., dołącza do grupy ICR. Początkowo ze stopniem Estagiario, aby dwa lata później otrzymać pierwszy stopień instruktorski. W 2019 roku otrzymuje z rąk Mestre Bailarino stopień Professor de Capoeira.

Prowadzi zajęcia w Warszawie i okolicach.Michał „Mingau” Wolniak

Michał Wolniak

Nauczyciel wychowania fizycznego w Niepublicznej Szkole Podstawowej EduLab w Starych Babicach, który na swoich zajęciach dzieli się pasją do Capoeiry.

Przygodę z brazylijską kulturą rozpoczął w wieku 13 lat, a dziś jest instruktorem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Na co dzień swoje zajęcia prowadzi w szkołach, domach kultury i pracowniach teatralnych (Mała Rolka w Częstochowie, Projekty Teatralne Magdaleny Glapińskiej).

Pomysłodawca cyklu spotkań “Uwierz w siebie”, który ma na celu promowanie wśród młodzieży aktywnego trybu życia, kształtowanie sportowego charakteru oraz zachęcenie do odkrywania i rozwijania swoich pasji. Uczestnik Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Społecznej “Łączy Nas Sport Nie Narkotyki”.
Uczestnik Międzynarodowych Zawodów - Joga Maneiro (II miejsce - 2021, 2022 Budapest).